Tajemství působivé fotografie

Tajemství působivé fotografie
autor: Petr Lukeš publikováno: 31.08.2018

Přemýšleli jste už někdy o tom, co stojí za úspěchem některých fotografů, ať už se jedná o ryzí profesionály s technikou za stovky tisíc korun anebo jen obyčejné amatéry s malým kapesním kompaktem nebo chytrým telefonem za zlomek ceny? Proč jsou některé fotografie hojně sdíleny na sociálních sítích, objevují se na různých webech či v médiích, zatímco jiných fotek si sotva někdo všimne?

Díky práci na projektu Samosebou Čistou přírodou, kterou MamiArt realizoval pro EKO-KOM, jsem navštívil 10 atraktivních lokalit v naší zemi a snažil se je návštěvníkovi přiblížit v tom nejlepším možném světle. Co ale přesně tohle slovní spojení pro fotografa znamená? Zkusím lehce přiblížit: budíček ve 2 hodiny ráno, cesta do Znojma na východ Slunce, dopolední trasa Podyjím, v poledne přesun do Moravského krasu k propasti Macocha, a na závěr stihnout zachytit podvečerní atmosféru jihomoravské Pálavy. Výsledek toho dne byl 51 kilometrů v chůzi i běhu.

Jindy zase bylo potřeba několik měsíců počkat, až se Slunce při svém západu dostane do správné polohy, díky které perfektně zapadne do kompozice scény. Tento ideální den „D“ na Lysé hoře měl nastat koncem června, bohužel počasí nepřálo, jak by mělo. Bylo potřeba trpělivě vyhlížet předpověď a v daný moment vyrazit nahoru. Výsledek je loterie, která ale stojí za risk.

Jak tedy vyzrát na všechny tyto záludnosti o pořízení působivé fotografie, která diváka zaujme i bez použití fotografických filtrů a dalších rádoby vylepšení současných editorů? Své poznatky a zkušenosti z foto výprav jsem shrnul do 3 hlavních bodů: správné místo, doba a světelné podmínky.

1) Správné místo

Není nutné se vydávat na druhou stranu planety do neprobádaných míst, abychom pořídili přitažlivou fotku. Můžeme klidně vyrazit na obvyklé, turisty hojně navštěvované místo, které před námi už někdo minimálně 1000 krát vyfotil. Pozornost diváka přitáhne nevšední pohled na lokalitu, kterou sám mnohokrát navštívil a moc dobře ji zná. Fotografovat můžeme z různých pozic, např. z podhledu nebo nadhledu. Roste na naší trase zajímavá květina, protéká divoký potok nebo se na louce pasou ovce? Je dobré zaměřit se na výrazný detail typický pro danou lokalitu. Klíčem k úspěchu je zkoumat, procházet se, hledat a dívat se kolem sebe.

5 Malenovice3 - Tajemství působivé fotografie

2) Správná doba

Typický „fotograf“ vyráží na výlet jen přes den, kdy panuje běžné denní světlo. Na pozorovatele pak takový záběr působí nudně a nezajímavě, protože v tuto dobu již dané místo navštívil a takový pohled nejspíš i sám zažil. Za fotkou, která zaujme, je dobré vyrazit nejlépe ještě za tmy, kdy na obloze září hvězdy. Důležité je vyrazit s dostatečným předstihem, abychom měli čas si vše připravit a představit si, jak by měl výsledek vypadat. Mnohdy je třeba podstoupit nepohodlí v podobě nechuti vstát z postele či odolávat nízkým venkovním teplotám.

dyje - Tajemství působivé fotografie
Petr Lukeš

Petr pochází přímo ze srdce Beskyd. Pokud půjdete někdy potemnělými horami a v borůvčí cosi zašustí, nebude to ani medvěd, ani vlk. To Petr čeká na nejlepší záběr s fotoaparátem a objektivem. Jeho vášeň pro fotografování, ale také vytrvalost při práci a hledání nejlepší kompozice jsou tím, co z něj dělá naše rodinné zlato.