Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!

Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!
autor: Marek Vlček publikováno: 14.11.2016

Našel jsem spoustu on-line programů, které vám pomůžou určit doplňkové barvy a vhodné barevné kombinace. Dlouhou dobu jsem používal Color Scheme Designer, který se před nedávnem přejmenoval na Palleton. Tyto on-line programy jsou zpravidla zdarma. Což je pozitivní. Na druhou stranu, vždycky by se daly tyto programy ještě vychytat.

Jeden z těchto nástrojů, který se mi líbí v poslední době je Adobe Color. Je taky zdarma. Navíc zobrazuje důležité barevnostní profily (RGB, CMYK, HEX). Ale má jednu podstatnou vychytávku. Ocení ho totiž nejen grafici. Ale třeba i vy doma. Správná barevná kombinace? Tady je malý návod. Program Adobe Color jako jeden z mála nabízí možnost nahrát vlastní fotku. Z té vyhodnotí barevné odstíny a vygeneruje z fotky 5 barev, které mají největší zastoupení. Ukázku jsme zvolili na fotce interiéru. Spousta lidí nedokáže odhadnout doplňkovou barvu. Jak v grafice, tak v interiéru. Tento nástroj to udělá za vás. A nesplete se.

Jak na to?

  1. Spustíte stránky https://color.adobe.com/cs
  2. Vpravo nahoře kliknete na ikonku fotoaparátu
  3. Nahrajete soubor s fotkou (podporuje JPG, PNG)
  4. Pak už jen počkáte, až aplikace fotku zpracuje a máte před sebou 5 barev.
  5. Pokud chcete zjistit vhodnou doplňkovou barvu nebo jemnější tóny barev, tak kliknete vpravo nahoře na duhovou ikonku (vytvořit z barevného kruhu)
  6. V tuto chvíli, pokud kliknete na nějakou z barev, tak můžete pomocí posunovačů pod barvou doladit sytost barvy nebo trochu změnit její odstín
color adobe 2016 04 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!

Samotný barevný kruh

Samotný kruh nabízí několik funkcí, jak kombinovat barvy. Důležité je zmínit, že po kliknutí a táhnutím barev v kruhu je můžete přemístit nebo měnit intenzitu barev.

V nabídce vlevo si zvolte barevné pravidlo. Je na vás, jestli hledáte odstíny jedné barvy nebo 3 různé barvy, které se k sobě hodí. V náhledech pod kruhem ihned získáte představu o dané kombinaci.

color adobe 2016 02 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!

Jednoduchost a další funkce

Celá aplikace je jednoduchá. Jak už jsem zmínil, grafici ocení určení barvy ve cmykovém profilu a současně v rgb profilu. Právě CMYK donedávna zcela chyběl v podobných aplikacích. A NEGRAFICI budou nadšeni, jak je jednoduché namíchat tu správnou kombinaci barev.

A pokud chcete nasbírat pouze inspiraci, najeďte vlevo nahoře v nabídce na Prozkoumat. Věříme, že nejedna barevná kombinace se vám bude líbit

color adobe 2016 08 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!

Další fotografie:

color adobe 2016 01 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!
color adobe 2016 03 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!
color adobe 2016 05 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!
color adobe 2016 06 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!
color adobe 2016 07 - Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!