Wow! Letošní #trendy v grafice a designu.

Wow! Letošní #trendy v grafice a designu.
autor: David Volný publikováno: 01.05.2016

Grafický design je jako móda. Trendy pro daný rok jsou velice ošemetná záležitost a sto lidí má sto chutí. Některé módní trendy v grafice ale v posledních měsících zakořenily dostatečně pevně na to, abych je mohl prohlásit za nadčasové a věnoval se jim blíže. Které to jsou?

Flat design & material design

Proč je flat design trendy? Jedná se o minimalismus, který není nudný. Čistota, přehlednost a nadčasovost jsou hlavní důvody, proč se tímto směrem ubírá více grafiků. Hodně lidí si tento směr spojuje převážně s responzivními weby, ale postupné zjednodušování můžeme pozorovat také u redesignu různých známých logotypů. Nejznámější jsou například GoogleNetflixPayPalFoursquare nebo AirBnb.

Flat design & material design

Responzivní design

Responzivní design není tak docela nejnovějším trendem. Ale protože si to spousta firem s internetovými prezentacemi nevhodnými pro chytré telefony a tablety stále nechce připustit, musím jej v seznamu trendů uvést. Je nezvratným faktem, že i ty nejjednodušší weby dnes chceme mít standardně přístupné z mobilních zařízení. Tomu jsem se nakonec věnoval v mém minulém článku na MÁM blogu.

Responzivní design webu

Videopozadí stránek

Hledáte možnost jak svým webem zaujmout na první pohled a přitom neodpoutat uživatele od obsahu samotného vyskakovacím oknem nebo odkazem na videogalerii? Máte zpracovanou spoustu video materiálu, ale zároveň pocit, že na videa se moc lidí dívat nebude? Zkuste sestříhané klipy použít přímo jako podklad hlavičky webové stránky. Citlivé použití oživí celkový vzhled, odliší od mnohdy fádní konkurence a zaujme nově příchozí návštěvníky. Našel jsem pro vás dva trendy příklady:

Elegantní typografie

Možnosti webdesignéra jsou v dnešní době i přes trend minimalizace větší než kdykoliv předtím. Důraz na čitelnost a přehlednost se totiž klade v oblasti typografie. Velká písmena jsou jednoduše v módě. Trendem jsou větší texty a vhodné strukturování obsahu stránky tak, aby nebyl návštěvník zahlcen nepřehlednou změtí informací.

Ikony & SVG

Ruku v ruce s výše popsanými trendy jde používání ikon. Obrázek vydá za tisíc slov. Vizuální oživení textové informace, minimální datová velikost a možnost perfektního sladění s designem. To je jen několik z celé řady výhod ikon. Pokud je navíc implementujeme do webu ve formátu SVG (Scalable Vector Graphics), který má dnes již velmi dobrou podporu skrz celým spektrem prohlížečů, získáme silný nástroj k oživení webu od ikonek, animací, infografik atd.

Flat design ikony

Jednostránkové weby & vyprávění příběhů

Jednostránkové weby mohou na první pohled vypadat jako plné limitů. Při vhodném použití se ale jedná o silný nástroj, jak nenásilně vyprávět příběh a prodat brand nebo produkt. U one-page webů je velmi důležité, aby obsah navazoval a spojoval se do logického celku, nejlépe příběhu. Uživatel musí chtít pokračovat v procházení obsahu, musí chtít vědět, jak příběh dopadne. Tak třeba:

Pantone barvy pro rok 2016

Nevíte, jaké barvy použít? Zkuste barvy pro rok 2016 podle společnosti Pantone.
ROSE QUARTZ (PANTONE 13-1520) & SERENITY (PANTONE 15-3919) viz www.pantone.com

Flat design ikony
David Volný

David se na svět rád dívá okem objektivu, přitom uvažuje v kódech. A to má své výhody. Jeho vytříbený pohled na svět v poměru 3:2 spojený s perfektními znalostmi programování dokonale doplňuje tým MamiArt.