Několik odstínů společenské odpovědnosti

Několik odstínů společenské odpovědnosti
autor: Milan Anděl publikováno: 24.01.2019

S pojmem CSR neboli společenskou odpovědností se v poslední době setkávám v mnoha podobách. Vedle firem, které sponzoringem a nadační činností podporují smysluplné projekty, jsem narazil na případ „ekopřátelské“ firmy, který mě dostal. Co dělají některé korporace proto, aby vypadaly odpovědně? A co je podle mého názoru skutečná společenská odpovědnost? O tom je můj dnešní MÁM blog.

Škola globální společenské odpovědnosti

Společenská odpovědnost je pro celou řadu firem marketingovou hrou, za kterou ukrývají skutečný dopad podnikání. Tak se mi nedávno stalo, že jsem byl jednou firmou vyzván k vytištění a podpisu pěti listů prohlášení. Jako budoucí partner jsme se měli zavázat k dodržování šestnácti bodů. Mezi nimi figurovalo například zamezení otroctví a dětské práce v našem podnikání, ale také přijetí ekologické odpovědnosti. Přišlo mi přinejmenším zarážející, že někdo podmiňuje spolupráci s tisícovkami partnerů na celém světě tím, že od nich požaduje do svých archivů v součtu tuny papíru. Rozhodně si nemyslím, že partneři podepisující prohlášení z této firmy udělají „globálního kámoše“. Navíc v kontextu, že tato korporace ročně produkuje stovky milionů tun především plastových obalů, jejichž míra recyklace je v globálním měřítku na velice nízké úrovni.

recy - Několik odstínů společenské odpovědnosti

Skutečná odpovědnost? Jednejte lokálně.

Druhou stranu mince společenské odpovědnosti představují firmy, které usilují o pozitivní lokální a regionální dopad. Aktuálně mám možnost podílet se na dvou CSR strategiích, které budou mít během několika let pozitivní a reálný vliv na stovky tisíc lidí. Dvě velké firmy povedou nezávisle na sobě cíleně statisíce svých klientů v Praze, Čechách a Moravskoslezském kraji k omezování vzniků odpadů, plýtvání vodou nebo správnému nakládání s odpady. Současně se zavázaly působit osvětově a vysvětlit lidem smysluplnost těchto aktivit. Když jednám s představiteli těchto společností, tak vidím, že do toho chtějí kromě peněz vložit i srdce. Že chtějí zlepšit místa, kde působí. A to je podle mého názoru ten správný klíč ke společenské odpovědnosti.

Tipy MamiArt na společenskou odpovědnost

MamiArt má již několik let jednoznačnou vizi společenské odpovědnosti. Neinvestujeme peníze, ale věnujeme stovky hodin naší práce i energii několika projektům. Pokud hledáte způsob, jak ukázat v roce 2019 dobré srdce, můžete se k nám přidat a podpořit aktivity, které z vlastní osobní zkušenosti považuji za smysluplné. Každá z nich přináší hmatatelný výsledek a lidské úsměvy tam, kde působíme. A to je podle mě k nezaplacení.

LÉČBA CYSTICKÉ FIBRÓZY

Dlouhodobě podporujeme spolek Crosspoint, který v posledních dvou letech zajistil finanční prostředky na nákup přístrojů a jejich modulů potřebných k léčbě zákeřné cystické fibrózy u dospělých a dětských pacientů ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Díky nim se může prodloužit délka a kvalita života u nemocných pacientů. Nezřídka včasná léčba lidský život zachrání. Rozhodnutí podporovat Crosspoint bylo jednoznačné od okamžiku, kdy jsem měl možnost seznámit se s dětskými pacienty a profesorem Kopřivou, který za léčbou stojí.

POMOC BESKYDSKÉ PŘÍRODĚ

Pokud je vám blízké životní prostředí, můžete společně s námi podporovat spolek Čisté Beskydy. Ten se snaží upozornit na problematiku znečišťování hor nezodpovědnými návštěvníky akcí Poděkuj horám a omezit počet odpadů ponechaných v přírodě. Podle vyjádření CHKO Beskydy i Lesů ČR má několikaleté působení spolku viditelný efekt. Jsme rádi, že můžeme být od počátku součástí tohoto smysluplného projektu. Pokud se chcete také zapojit, máte několik možností. Stačí vyjít jen tak do hor a posbírat odpadky na některé z turistických tras, případně se můžete zapojit jako dobrovolník do akce Poděkuj horám 8. května. Samozřejmě také jakákoliv finanční pomoc spolku výrazně pomůže.

DOBRÝ SOUSED

Rozhodně je důležité být dobrým sousedem v komunitách, kde člověk žije. MamiArt například podporuje kulturu a sport ve Frýdku-Místku a okolí. Jsme partnery benefičního festivalu Sweetsen fest, Ondrášovských slavností a Beskydského hudebního léta, ale také sportovních klubů FBC Frýdek-Místek a Sokol Baška. Lokální podpora je podle mě důležitá hlavně proto, že menší místní spolky často těžce hledají finanční prostředky na svou činnost. Bez nich a jejich podpory by zanikla občanská společnost, která je pro mě pilířem svobody a demokracie.

foto DSCF8518 - Několik odstínů společenské odpovědnosti
Milan Anděl

Milan je firemní vizionář a stratég. Jeho úkolem je důkladně ověřovat, že jeho kreativní nápady budou v praxi fungovat. Jako věčný akademik neustále sleduje nové trendy a vnáší je nejen do týmu MamiArt, ale také do prací realizovaných pro klienty.