Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!

Jak vhodně vybrat barvy? Díky aplikaci Adobe Color!

Našel jsem spoustu on-line programů, které vám pomůžou určit doplňkové barvy a vhodné barevné kombinace. Dlouhou dobu jsem používal Color Scheme Designer, který se před nedávnem přejmenoval na Palleton. Tyto on-line programy jsou zpravidla zdarma. Což je pozitivní. Na druhou stranu, vždycky by se daly tyto programy ještě vychytat.

Jeden z těchto nástrojů, který se mi líbí v poslední době je Adobe Color. Je taky zdarma. Navíc zobrazuje důležité barevnostní profily (RGB, CMYK, HEX). Ale má jednu podstatnou vychytávku. Ocení ho totiž nejen grafici. Ale třeba i vy doma. Správná barevná kombinace? Tady je malý návod. Program Adobe Color jako jeden z mála nabízí možnost nahrát vlastní fotku. Z té vyhodnotí barevné odstíny a vygeneruje z fotky 5 barev, které mají největší zastoupení. Ukázku jsme zvolili na fotce interiéru. Spousta lidí nedokáže odhadnout doplňkovou barvu. Jak v grafice, tak v interiéru. Tento nástroj to udělá za vás. A nesplete se.

Jak na to?

  1. Spustíte stránky https://color.adobe.com/cs
  2. Vpravo nahoře kliknete na ikonku fotoaparátu
  3. Nahrajete soubor s fotkou (podporuje JPG, PNG)
  4. Pak už jen počkáte, až aplikace fotku zpracuje a máte před sebou 5 barev.
  5. Pokud chcete zjistit vhodnou doplňkovou barvu nebo jemnější tóny barev, tak kliknete vpravo nahoře na duhovou ikonku (vytvořit z barevného kruhu)
  6. V tuto chvíli, pokud kliknete na nějakou z barev, tak můžete pomocí posunovačů pod barvou doladit sytost barvy nebo trochu změnit její odstín

Samotný barevný kruh

Samotný kruh nabízí několik funkcí, jak kombinovat barvy. Důležité je zmínit, že po kliknutí a táhnutím barev v kruhu je můžete přemístit nebo měnit intenzitu barev.

V nabídce vlevo si zvolte barevné pravidlo. Je na vás, jestli hledáte odstíny jedné barvy nebo 3 různé barvy, které se k sobě hodí. V náhledech pod kruhem ihned získáte představu o dané kombinaci.

Jednoduchost a další funkce

Celá aplikace je jednoduchá. Jak už jsem zmínil, grafici ocení určení barvy ve cmykovém profilu a současně v rgb profilu. Právě CMYK donedávna zcela chyběl v podobných aplikacích. A NEGRAFICI budou nadšeni, jak je jednoduché namíchat tu správnou kombinaci barev.

A pokud chcete nasbírat pouze inspiraci, najeďte vlevo nahoře v nabídce na Prozkoumat. Věříme, že nejedna barevná kombinace se vám bude líbit

Další fotografie:

Autorem článku je Marek Vlček

Nejcennější zkušenosti a evropský nadhled získal při intenzivní práci napříč západní Evropou a poznáváním různých mentalit a kultur. Poté nastoupil do reklamního oddělení významného hráče v zábavním průmyslu. Tato práce byla vysněným zlomem v životě. Podílel se na realizaci interiérů, firemní propagaci a správě reklamních kampaní. Po těchto zkušenostech založil fullservisové reklamní studio Maara, kde ve spolupráci s dalšími freelancery vytvářel firemní identity regionálních firem a živnostníků. Po pěti letech na volné noze se stal jedním z kreativních pilířů reklamního studia MamiArt.

Aktuálně z blogu: